Ornitoloģiskais rezervāts Lebjaži salas
Sary-Bulat salas rezervāts
Krima, Krasnoperekopska
Gulbju salas (Sary-Bulat) atrodas pie līdzenuma Krimas ziemeļrietumu krastiem, 3,5 km attālumā no Karkinitas līča krasta. Visa salu grupa stiepās gar līča piekrasti 8 km garumā. Lielākā no 6 salām ir ceturtā, tās garums ir ap 3,5 km, platums līdz 350 m.Ap salām uz sauszemes un ūdens ir izveidota plaša aizsargājama zona.
Lebjaži salas ir starptautiskas nozīmes dabas rezervāts. Salas sastāv no smilšu un gliemežvāku atradnēm, tāpēc salu platība, konfigurācija un pat skaits nemitīgi mainās. Tie paceļas tikai 1-2 m virs jūras līmeņa.Sekls ūdens, augu un dzīvnieku barības pārpilnība ūdenī un uz sauszemes apvienojumā ar aizsargājamo režīmu salām piesaista daudz putnu, galvenokārt ūdensputnus. Salu aizsargājamajā zonā sastopamas vairāk nekā 230 sugas, ligzdo aptuveni 25 putnu sugas.
Salu lepnums ir paugurknābja gulbis. Tas šeit tika nomedīts 19. gadsimta beigās, kas izraisīja strauju šī putna skaita samazināšanos. Pēc mūsu laika Gulbju salu aizsardzības pasākumu veikšanas šeit vasarās pulcējas līdz 6000 gulbju. Šobrīd putni nevar lidot, un aizsargājamās salas kļūst par viņu mājām. Peldošie graciozu, sniegbaltu putnu bari ar skaisti izliektiem kakliem un koši sarkaniem knābjiem ir neaizmirstams skats! Paugurknābja gulbji dodas uz dienvidiem ziemot; tie ligzdo Donavas lejtecē, Dņestrā, Dņeprā, Kubanas palienēs, Volgas deltā. Vēlā rudenī salās ziemošanai pulcējas ziemeļu ziemeļu gulbji (tiem ir taisnāks kakls un dzeltens knābis). Tātad gandrīz visu gadu uz aizsargājamajām salām var sastapt izskatīgus spalvainus.
No pārējiem putniem Gulbju salās dzīvo dažādas pīļu sugas, bridējputni, baltie un pelēkie gārņi, kaijas, jūraskraukļi. Visvairāk ir kaija-kaija, kas dod lielu labumu lauksaimniecībai. Vasaras sezonā Gulbju salu kaijas nogalina gandrīz 2 miljonus zemes vāveru un līdz 8 miljoniem peļu, un pašā šo putnu kolonijā ir līdz 30 tūkstošiem īpatņu.