Odesas Nacionālais akadēmiskais operas un baleta teātris

Odesas operas nams
Ukraina, Odesa
Novērtējums 9.5
10 Pamatojoties 2 atsauksmes
Abonējiet atsauksmes:
Abonementa iestatīšana Uzrakstīt atsauksmi
GPS: 46.485, 30.7414

Odesas Nacionālais akadēmiskais operas un baleta teātris

Odesas operas nams
Ukraina, Odesa
Odesas Nacionālais akadēmiskais operas un baleta teātris ir pirmais teātris Odesā un Jaunkrievijā būvniecības laika, nozīmes un slavas ziņā. Pirmā ēka tika atklāta 1810. gadā un nodega 1873. gadā. Moderno ēku 1887. gadā Vīnes baroka stilā uzcēla arhitekti Felners un Gelmers. Auditorijas arhitektūra veidota vēlīnā franču rokoko stilā. Pakavveida zāles unikālā akustika ļauj nodot pat čukstu no skatuves uz jebkuru zāles stūri. Pilnīga teātra ēkas restaurācija tika pabeigta 2007. gadā.
Odesa saņēma tiesības būvēt teātri 1804. gadā, un 1809. gadā tas jau tika uzcelts. Šī projekta autors bija slavenais franču arhitekts Tomass de Tomons, vairāku Sanktpēterburgas ēku autors. Tieši šo ēku apmeklēja A. S. Puškins, uzturoties Odesā 1823.-24. 1810. gada 10. februārī notika svinīgā atklāšana. Pirmizrāde bija Frēliha viencēliena opera Jaunā ģimene un krievu trupas P. Fortunatova vodevila Mierinātā atraitne.
Ēka atradās nedaudz augstāk par mūsdienu teātri, tuvāk Palais Royal, un tika uztverta kā piemineklis jaunajai pilsētai. Ēkas arhitektūra veidota klasiskā stilā ar korintiešu ordeņa portiku un frontonu, kas vērsts pret toreizējā angļu kluba ēku (tagad Ukrainas Jūras spēku muzejs). Teātrī bija 800 skatītāju, pēc veco itāļu teātru parauga trīs stāvos bija izvietotas 17 kastes, stendos bija tikai 44 sēdvietas. Vēl 700 skatītāju priekšnesumus skatījās, stāvot stendos.

Lai labotu teātra ēkas trūkumus, veiktas atkārtotas rekonstrukcijas: 1820.-1822., 1831.-1833., 1836., 1857. un 1872. gadā. Šo rekonstrukciju rezultātā gar kolonnu asi izveidojās akmens siena, kas ļāva palielināt foajē telpu. Rišeljē ielas pusē tika piebūvēts vienstāva mūra priekšnams. 1872. gada 31. decembrī beidzās darbi pie ēkas pēdējās pārbūves, un 1873. gada 2. janvāra naktī teātris pilnībā nodega, jo aizdegās gāzes deglis, kas naktī apgaismoja pulksteni.
No ugunsgrēka brīža līdz pirmā akmens ielikšanai jaunās teātra ēkas pamatos pagāja gandrīz vienpadsmit gadi. Darbi tika veikti līguma veidā no vietējiem būvmateriāliem (galvenokārt populārā Odesas kaļķakmens - gliemežvāku iezis). Jaunais teātris tika atvērts 1887. gada 1. oktobrī.

1925. gada martā izcēlās ugunsgrēks, kā rezultātā pilnībā nodega estrāde un cieta zāle. Īsā laikā teātris tika atjaunots, un gadu vēlāk atsāka izrādes. Estrāde saņēma jaunu tehnisko aprīkojumu, tika uzstādīti divi dzelzsbetona aizkari, nepieciešamības gadījumā nogriežot skatuvi no skatītāju zāles un servisa telpām.

Lielā Tēvijas kara laikā nacisti plānoja uzspridzināt teātra ēku atkāpšanās laikā, bet par laimi tas nenotika. Kā liecina uzraksts uz piemiņas plāksnes, tieši uz teātra balkona 1944. gada 10. aprīlī tika pacelts Odesas pilsētas atbrīvošanas no nacistu iebrucējiem karogs.

1926. gadā teātrim tika piešķirts "Akadēmiskā" nosaukums. 2007.gada 31.augustā ar Ukrainas prezidenta dekrētu Nr.807/2007 Odesas Akadēmiskajam operas un baleta teātrim tika piešķirts "Nacionālā" statuss.
Odesas operas nams galvenokārt ir slavens ar savu arhitektūru, un tā plānojuma un tehnisko datu ziņā tas nav zemāks par labāko Eiropā. Teātra ēka savulaik tika uzskatīta par vienu no labākajām pasaulē un joprojām ir galvenā pilsētas atrakcija. Plānā tā sastāv no pakavveida auditorijas ar galerijām, kas to ieskauj, foajē un taisnstūrveida skatuves daļas ar saimniecības telpām. Pa ēkas garenasi izvietots galvenās ieejas divu līmeņu portāls ar augstiem bēniņiem, pa šķērsasi izvietotas trīs arkādes sānu ieeju galerijas. Izkārtojums ir radiāls - no centra pa rādiusiem dažādos virzienos ir izveidotas ejas, kas ved uz izeju. Kāpnēm, kas ved tieši uz teātra izeju, ir arī līmeņi. Ēka klāta ar metāla kopņu sistēmu, cinkots pārklājums. Auditorijas segums atgādina elipsoīda daļas virsmu, kas nogriezta ar plaknēm pa horizontālo un vertikālo simetrijas asi, to vainago apaļa laterna ar kupolu, kas papildināta ar zemu smaili.
Teātra ēka veidota Vīnes "baroka" stilā, kas bija galvenā Eiropas mākslā no 16. gadsimta beigām līdz 18. gadsimta vidum. Ārpusē ēka konstruktīvi sastāv no trim stāviem (tas shematiski parādīts attēlā pa labi). Pirmais (pagrabs) un otrais stāvs, kas pieticīgi dekorēti tikai ar Toskānas kolonnām lodžijās, veido vienu veselumu un izskatās smags un fundamentāls, piešķirot ēkai statisku izskatu, stabilitāti “gadsimtiem ilgi”. Trešais stāvs ir gaišāks, ažūrs, ar izsmalcinātu detaļu apstrādi ar jonu ordeņa arkveida lodžijām, kolonnām un pilastriem - slēpj apakšējo stāvu smagumu un rada gaisīguma ilūziju. Papildu efektus rada elegants portiks un kupolveida jumts. Rezultātā šķiet, ka ēka “peld” virs zemes. Virs fasādes paceļas skulpturāla grupa, kas attēlo vienu no mūzām - mākslas patronesi Melpomeni. Viņa sēž ratos, ko vilka četras niknās panteras, kuras viņa pakļauj. Nedaudz zemāk atrodas skulpturālās grupas, kurās attēlotas arī senās mitoloģijas ainas. Kreisajā pusē - Orfejs spēlē citharu kentauram; labajā pusē - Terpsichore (Melpomenes māsa un deju mūza) dejo ar meiteni.
Portika frontonā ar romiešu cipariem norādīti vairāki datumi:
• pirmajā rindā - teātra celtniecības sākuma un beigu datumi (1884-1887);
• otrajā rindā ir frāze “teātris dega”, kas attiecas uz 1925. gada ugunsgrēku; tad gadskaitlis 1967 un vārds "rekonstrukcija", kas attiecas uz teātra atjaunošanu šajā gadā.

Zemāk, netālu no centrālās ieejas, uz augstiem pjedestāliem ir divas skulpturālas grupas, kas pārstāv Komēdiju un Traģēdiju: kreisajā pusē ir Eiripīda traģēdijas Hipolīts fragments, labajā pusē ir epizode no Aristofāna komēdijas Putni. Gar ēkas frontonu augšējā stāva apaļajās nišās ir bistis ar izciliem krievu literatūras un mūzikas radītājiem: Puškina, Gļinka, Gribojedovs, Gogolis. Pie skulptūrām strādāja F. Netali un F. Frīdls, L. Strictius F. Etela vadībā veidoja apmetuma darbus.
Teātra interjers ir svinīgs un elegants. 1664 sēdvietām paredzētās auditorijas arhitektūra veidota vēlīnā franču "rokoko" stilā. Tas ir grezni dekorēts ar dažādiem apmetuma ornamentiem ar smalku zeltījumu. Griestu plafonu rotā četras mākslinieka Leflera gleznas medaljonu formā. Tajos ir attēlotas ainas no Šekspīra darbiem: Hamlets, Sapnis vasaras naktī, Ziemas pasaka un Kā jums patīk. Griestu centrā ir liela kristāla lustra. Zālē ir visdažādākie apmetuma rotājumi (apmetums stāvos, sānu vestibilos un gar kāpnēm, kas ved ar īpašu graciozitāti), lampas, svečturi un bronzas mēbeļu inkrustāciju ornamenti. Centrālais aizkars tapis pēc slavenā teātra mākslinieka Aleksandra Golovina skices.
2007. gada rudenī tika pabeigta ilgstoša restaurācija, kuras laikā tika nostiprināti pamati (ar 1800 pāļu palīdzību), veikta visaptveroša teātra tehnisko sistēmu modernizācija (modernākā gaisa kondicionēšana, ugunsdrošības signalizācija un ierīkotas elektroapgādes sistēmas, iekšējie mobilie sakari, apsardze, videonovērošana), veikta pilnīga fasādes un interjera restaurācija (teātra dekorēšanai izmantoti aptuveni 7,5 kg zelta lapu), uzstādīts jauns aizkars. Tāpat rekonstruēts un labiekārtots teātra laukums, atjaunotas zaļās zonas. Pēc restaurācijas teātris tika atklāts 2007. gada 22. septembrī.

Rekonstrukcijas izmaksas saskaņā ar Ukrainas Ministru kabineta tāmi sastādīja 197 miljonus grivnu (2004. gada cenās, ieskaitot būvniecības un montāžas darbus - 12 miljonus grivnu). Tāmē ir iekļauti arī teātra tehniskie dati pēc rekonstrukcijas: sēdvietu skaits 1636, zemes gabala zem ēkas un piegulošās teritorijas platība 2,96 hektāri, apbūves platība 0,54 hektāri, kopējā kubatūra. ir 102757,7 m³, kopējā platība 8123, 6 m².[11]
No teātra ēkas fasādes paveras skats uz Lanžeronovskas un Rišeļevskas ielu krustojumu (Teatralnaya laukums), no teātra aizmugures paveras skats uz Čaikovska ielu (oficiālā adrese: Čaikovska iela, 1). Ja stāvat ar seju pret fasādi, tad pa kreisi aiz dzīvojamās ēkas atrodas vēsturiskais Palais Royal laukums. Labajā pusē ir zāliens ar muzikālu strūklaku un Ukrainas Jūras spēku muzeja ēka.

ATSAUKSMES
Visas atsauksmes (2)
Apceļots 5 gadiem atpakaļ
Novērtējums 9
Gribu padalī ties iespaidos par ļ oti skaisto Odesas skatu - Operas un baleta teā tri. Pirmkā rt, tas atrodas Deribasovskajas centrā , tā pē c tas rotā pilsē tas centru. No ā rpuses tas š ķ iet milzī gs, arhitektū ra ir burvī ga! Kad tikā m iekš ā uz izrā di, bijā m pā rsteigti arī par to, cik izsmalcinā ti ir uzbū vē ts š is teā tris un cik daudz amatnieku š eit ieliek savu talantu.
vēl nav komentāru | Atstājiet savu komentāru
Apceļots 11 gadiem atpakaļ
Novērtējums 10
Pat ja neesi operas fans, pat ja neesi baleta cienī tā js, pat ja neesi teā tra fans, š ī ē ka ir jā redz no iekš puses! Neticamas kā pņ u telpas un koridori, pē c restaurā cijas - š ī vieta vienkā rš i spī d. Noteikti pā rbaudiet to! Š ķ iet, ka ekskursijas ir apmē ram 12 dienas. Noteikti viens no skaistā kajiem teā triem pasaulē .
vēl nav komentāru | Atstājiet savu komentāru
VIETAS TUVUMĀ
Vaska figūru muzejs Baba Ooty
Novērtējums 10.0 - 1 pārskats
Ukraina, Odesa
Muzeji
apmeklējums: Apmaksats
attālums: 0.1 km.
Uz kartes
Odesas Arheoloģijas muzejs
Nav atsauksmju
Ukraina, Odesa
Muzeji
apmeklējums: Apmaksats
attālums: 0.2 km.
Uz kartes
Deribasovskas iela
Novērtējums 9.3 - 6 atsauksmes
Ukraina, Odesa
Ielas, laukumi, skatu punkti
attālums: 0.2 km.
Uz kartes
Diānas grota
Novērtējums 7.0 - 1 pārskats
Ukraina, Odesa
Daba
attālums: 0.2 km.
Uz kartes
Lielgabals no fregates Tīģeris
Novērtējums 7.0 - 1 pārskats
Ukraina, Odesa
Pieminekļi un pieminekļi, Stats
attālums: 0.2 km.
Uz kartes
JAUTĀJUMA ATBILDE
Nav jautājumu